html5 templates

Jak dbać o nagrobki?

Kamień, z którego wytwarzane są nagrobki, to materiał trwały, ale mimo to narażony na niekorzystne działania z zewnątrz, takie jak drobne pęknięcia czy zarysowania. Prócz tak podstawowych czynności, jak mycie płyty oraz tablicy przy pomocy wilgotnej ścierki, warto co jakiś czas zaimpregnować powłokę, aby jak najdłużej zachowała swój oryginalny wygląd - zwłaszcza, jeśli została wykonana z granitu.

Jak dbać o nagrobki? Kilka porad

Czyszczenie pomników nie należy do trudnych czynności. Niejednokrotnie wystarczy miotełka, ścierka i odrobina ciepłej wody bez dodatku detergentów. Istotniejsza w tej kwestii jest regularność. Jeśli chcemy, aby kamień prezentował się nieskazitelnie, powinniśmy jak najczęściej oczyszczać go z kurzu, błota, wody oraz liści. Aby uniknąć natomiast pojawienia się pozostałości po zastygniętym wosku, warto stosować podkładki pod znicze. Dzięki temu zachowamy pomnik w świetnym stanie przez długi czas.

Impregnacja nagrobków z granitu

Regularne czyszczenie nagrobka z granitu to nie wszystko. Nie wolno czyścić granitu środkami chemicznymi typu cif itp. które posiadają ocet albo środki drażniące, czy drobinki piasku. Co jakiś czas warto sięgnąć po bardziej zaawansowane metody dbania o pomniki z kamienia. W celu skutecznego pozbycia się wszelkich zabrudzeń, ale także właściwej ochrony powłoki przed działaniem czynników zewnętrznych, polecamy stosowanie specjalnych impregnatów do czyszczenia nagrobków z granitu, które z jednej strony nabłyszczają, a z drugiej chronią pomnik.

Jest wiele impregnatów do kamienia, które można zamówić łącznie z usługą montażu nagrobka. W sprzedaży dostępne są środki dające efekt mokrego kamienia, a tym samym sprawiające, że nagrobek jest odpowiednio odświeżony. Powłoka jest błyszcząca na długo po myciu, a dodatkowo zostaje zabezpieczona przed powstawaniem niewidocznych gołym okiem pęknięć w płycie. Często pod tucznymi kwiatami wystają pręty, które rdzewieją i wówczas rdza żle działa z powierzchnię polerowaną. Specjalnie dobrane składniki preparatów tego typu chronią również kamień przed wpływem wody, która może pozostawiać na nagrobku nieestetycznie wyglądające zacieki.

Jeśli chcemy, aby nagrobki wyglądały estetycznie przez długi czas, należy stosować specjalne impregnaty oraz środki zabezpieczające kamień regularnie – przynajmniej dwa razy w roku. Co kilka dni warto natomiast udać się na cmentarz, aby pozbyć się łatwych do usunięcia zabrudzeń przy pomocy zwykłej miotełki i ścierki.