html5 templates

Waga kamienia

Wiele osób pyta nas, w jaki sposób podchodzimy do produkcji pomników, na które parametry zwracamy uwagę i co jest istotne przy projektowaniu nagrobków. Ta ciekawość zupełnie nas nie dziwi. Granit to specyficzny materiał - praca nam nim daje mnóstwo satysfakcji, jednak trzeba dobrze go znać, aby zajmować się nim na co dzień. A efekty, jak widać na przykładzie naszej oferty, zawsze prezentują się interesująco.

Oczywiście z kamienia wykonuje się nie tylko nagrobki. Po materiał ten sięga się także do produkcji elementów dekoracyjnych, jak wazony, rzeźby, lampiony czy ławki. Często spotykamy się z nim także we wnętrzach w postaci kuchennych blatów. Dlatego nierzadko słyszymy pytanie, jak obliczyć wagę kamienia. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane, wyjaśniamy to prosty i przystępny sposób.

Waga kamienia – obliczenia

Podczas tego typu szacunków korzystamy z prostego wzoru. Wystarczy pomnożyć przez siebie dwie wartości, aby otrzymać wynik – czyli masę kamienia. Wzór na obliczenie wagi granitu jest bardzo prosty: m = d * V, gdzie:

Zanim uznamy, że to zbyt skomplikowane, aby dokonać obliczeń samodzielnie, uspokajamy: w przypadku obliczania wagi kamienia, który ma zostać użyty do produkcji pomnika czy dekoracji nagrobnej (najczęściej jest to granit), wystarczy sięgnąć po przybliżone wartości. Objętość oblicza się poprzez pomnożenie długości, szerokości oraz grubości płyty. Natomiast za gęstość przyjmujemy średnią 2,7 tony/m3. Aby było jeszcze prościej przyjmujemy, że 1 m2 granitu o grubości 1 cm ma wagę ok. 30 kg, płyta o grubości 2 cm - 60 kg i tak dalej. W miejsce gęstości wprowadzamy więc ciężar kamienia. Najlepiej jednak pokazać to na przykładzie.

Jak obliczyć wagę kamienia - przykład

Mamy granitową płytę o długości 30 cm (0,3 m), szerokości 30 cm (0,3 m) i grubości 2 cm (60 kg). Wystarczy teraz pomnożyć przez siebie podane wartości zgodnie ze wzorem:

m = 0,3 m * 0,3 m * 60 kg = 5,4 kg.

Wiemy więc, że waga kamienia o wspomnianych wartościach wynosić będzie prawie 5,5 kg. Na podstawie tej wiedzy można zdecydować, czy dokładnie takiego kawałka granitu potrzebujemy do wykonania dekoracji, płyty nagrobnej lub innego produktu końcowego.